Jak radzić sobie z depresją?

Jak radzić sobie z depresją i gdzie szukać pomocy?

Według badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia depresja stanowi czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Dotyka ona ludzi ze wszystkich grup społecznych, bez względu na płeć, wiek i wykształcenie. Niestety, bardzo duża część osób dotkniętych tą chorobą nie otrzymuje właściwej pomocy. Osoby borykające się z depresją obawiają się mówić o swoich uczuciach, co związane jest często z piętnem choroby psychicznej. Nie chcą też zgłaszać się do psychologa, a tylko on może w takim przypadku postawić właściwą diagnozę i pomóc uporać się z problemem.

Czy to na pewno depresja?

Każdy z nas doświadczył w swoim życiu obniżenia nastroju: złe samopoczucie, smutek, przygnębienie czy w końcu stan, w którym czujemy się już wyjątkowo fatalnie i nie możemy poradzić sobie z problemami, pracować ani prowadzić normalnego życia. Człowiek dotknięty depresją funkcjonuje jakby w zwolnionym tempie, w sposób ponury i pesymistyczny patrząc na świat, a przyszłość widzi jedynie w czarnych barwach. Ponadto boryka się z zaburzeniami snu, zaczyna cierpieć na różnego rodzaju schorzenia, ma problemy z dolegliwościami bólowymi. Wiele symptomów jest mylących, dlatego tak ważna jest wizyta u sprawdzonego psychologa, który będzie w stanie postawić właściwą diagnozę.

Leczenie depresji

Depresja jest chorobą przewlekłą z tendencjami do nawrotów. Nie ustępuje sama i dlatego wymaga dobrania indywidualnej i systematycznie prowadzonej terapii. Proces taki można porównać do gojenia się złamanej kończyny, która staje się sprawna dopiero po pewnym czasie, w trakcie którego może boleć i drętwieć. W przypadku leczenia depresji również musimy zaczekać na efekty. Pomóc osobie chorej na depresję, może doświadczony psycholog, dzięki któremu rezultat leczenia będzie trwały.

Kiedy należy zgłosić się do psychologa?

Trwająca ponad miesiąc bezsenność, przewlekły ból, niewyjaśnione objawy somatyczne, czy po prostu stan zdrowia psychicznego budzący szczególny niepokój danej osoby lub otaczających go ludzi, to wyraźne sygnały, że należy poddać się badaniom w kierunku depresji. Nawet w przypadku pojawiania się pojedynczych myśli samobójczych konieczna jest konsultacja psychologiczna. Mogą być to pierwsze symptomy depresji, która szybko może przynieść kolejne niepokojące objawy.

Odpowiednia poradnia psychologiczna

Wybór odpowiedniego lekarza, potrafiącego prawidłowo zdiagnozować problemy z którymi się borykamy, jest kluczowy. Wsparcie, zrozumienie i podjęcie właściwych kroków mających na celu pokonanie choroby – tego powinniśmy wymagać od psychologa do którego się zwrócimy.

W Trójmieście na taką pomoc mogą Państwo liczyć w moim gabinecie w Gdańsku. Tutaj prowadzę konsultacje psychologiczne dla młodzieży i osób dorosłych.