Stres

Pomoc i wsparcie

Poczucie bezradności wobec zewnętrznych okoliczności prowadzi do stanu napięcia psychicznego i fizycznego określanego mianem stresu. Gdy stan taki się przedłuża, wyniszcza nasz organizm zarówno fizycznie, jak i psychicznie, mogąc w rezultacie prowadzić do kłopotów ze snem, stanów lękowych, nerwicy albo depresji. Odpowiednie wsparcie i pomoc w leczeniu stresu są niezbędne, ponieważ lekceważenie tej dolegliwości zawsze ma negatywne konsekwencje dla organizmu człowieka.

Leczenie stresu

Leczenie stresu wymaga dogłębnego zrozumienia problemów z jakimi boryka się pacjent. Poradzenie sobie z nimi wymaga nierzadko zmiany sposobu postępowania i myślenia danej osoby, co jest ogromnym wyzwaniem. Psychoterapia w leczeniu stresu odgrywa kluczową rolę: pozwala na dogłębną analizę problemu i wskazanie drogi będącej wyjściem z niego oraz pomaga zrozumieć, dlaczego w konkretnych sytuacjach reagujemy lękiem. Kiedy rozpoznane zostaną sposoby reagowania oraz ich źródła, dopiero będzie możliwa zmiana, która nauczy nas innego podejścia do źródła stresu.

Inne objawy stresu

Nieleczony stres prowadzi do poważnych schorzeń i obciąża układ nerwowy, powodując wiele dolegliwości somatycznych. Migreny, choroby żołądka, częste zmiany nastroju otyłość, bóle serca – to tylko niektóre z symptomów tego schorzenia. Z czasem izolują nas one od bliskich i uniemożliwiają pracę, prowadząc do depresji, a nawet myśli samobójczych. Powrót do stabilnego stanu możliwy jest dzięki poddaniu się odpowiedniej psychoterapii i wypracowaniu metod radzenia sobie z problemami, które stały się źródłem stresu.

Po profesjonalną pomoc w Trójmieście zapraszam do mojego gabinetu w Gdańsku. Psycholog Marzena Reszczyńska-Owczarek.