Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychoterapeuty?


Przygotowanie się do wizyty u psychoterapeuty w zasadzie nie jest potrzebne, natomiast czasami kilka wskazówek na temat tego nad czym można się zastanowić przed spotkaniem, może uporządkować myśli i dać trochę więcej spokoju przed trudnym spotkaniem.

Oto kilka wskazówek z których możesz skorzystać:

  1. Określ, co chciałbyś osiągnąć podczas psychoterapii. Jakie sprawy są dla Ciebie ważne. Może tak być, że cele pojawią się dopiero po kilku spotkaniach podczas rozmów z psychoterapeutą. Daj sobie czas.
  2. Zastanów się nad tym, co chciałbyś omówić podczas pierwszej sesji. Zazwyczaj na pierwszym spotkaniu pytamy o powód przyjścia oraz o trudności z którymi się borykasz. Będziemy też pytać o Twoją historię życia, relacje itp… Będziemy chcieli Cię bliżej poznawać.
  3. Możesz się zastanowić jakie wydarzenia z Twojego życia mogły mieć wpływ na Twój stan obecny. Ale może tak być, że nic takiego nie przychodzi Ci do głowy, albo nie masz Takich doświadczeń. To nic, będziemy się temu przyglądać.
  4. Zrób sobie trochę przestrzeni na pierwszą wizytę, nie przychodź na nią z biegu, to może być pierwszy krok w drodze do lepszego samopoczucia.


Pamiętaj, że pierwsza sesja terapeutyczna poświęcona jest także lepszemu zrozumieniu Twojej sytuacji, więc nie ma potrzeby mieć wszystkiego gotowego. Psychoterapeuta będzie Cię wspierał w procesie i razem będziecie opracowywać cele i strategie pracy.

Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *