Stany lękowe, tzw. nerwica

Stany lękowe – czym się charakteryzują i jak je rozpoznać i leczyć?

Lęk jest sygnałem alarmowym ostrzegającym o zagrożeniu. Modyfikuje reakcje naszego organizmu, emocje, zachowanie. Pojawia się najczęściej w sytuacjach nagłego, przełomowego wydarzenia życiowego lub zagrożenia. Obecnie coraz więcej osób cierpi z powodu stale powtarzających się stanów lękowych, fobii i napadów paniki, które mogą doprowadzić do całkowitej dezorganizacji życia, a nawet do izolacji społecznej albo inwalidztwa. U osób cierpiących na stany lękowe często na pierwszy plan wysuwają się wyłącznie objawy somatyczne, dlatego nie od razu trafiają one do właściwego specjalisty, jakim jest psycholog. Natomiast niewątpliwie najpierw należy wykluczyć wszystkie choroby, aby mieć pewność, że to nie ciało nam choruje.

Rodzaje zaburzeń lękowych

Brak tchu, kołatanie serca, drętwienie rąk, bóle głowy, klucha w gardle, zwiększona potliwość to najczęstsze z objawów paniki, która może pojawiać się nawet kilka razy dziennie.  Innymi rodzajami zaburzeń lękowych są choroba natręctw i lęk społeczny. Osoby borykające się z chorobą natręctw nie są w stanie kontrolować swoich myśli, które zmuszają ich do wykonywania określonych czynności. Z kolei lęk społeczny uniemożliwia pacjentom uczestnictwo w sytuacjach, w których mogliby oni być oceniani przez innych ludzi.

Jak rozpoznać lęki?

Do najczęstszych lęków zalicza się strach przed utratą kontroli nad swym zachowaniem i możliwą kompromitacją, utratą pracy lub prestiżu ze względu na niewydolność umysłową, przed omdleniem w miejscu publicznym, szaleństwem, śmiercią, nieszczęściem czy możliwością popełnienia samobójstwa. Stany lękowe uniemożliwiające pacjentom normalne funkcjonowanie wymagają wizyty u psychologa, od którego pacjent otrzyma niezbędne wsparcie i pomoc.

Lęki a depresja

Pojawiające się lęki mogą generować depresję. Przewlekły niepokój często prowadzi do zniechęcenia, co z kolei zwiększa ryzyko pojawienia się tej choroby. Dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować problemu występowania stanów lękowych i jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, który będzie w stanie rozpoznać nerwicę i zdecydować o zastosowaniu odpowiedniej, najlepszej dla danego pacjenta, terapii.

Terapia

Leczenie stanów lękowych, napadów paniki i fobii zależy od czasu ich trwania oraz nasilenia objawów. Może się okazać, że dzięki szybkiej interwencji psychologa pacjent będzie w stanie nauczyć się radzić sobie samodzielnie z niezbyt nasilonymi stanami. Jeśli jednak lęki i napady paniki będą mocno nasilone, wtedy konieczne będzie przeprowadzenie odpowiedniej psychoterapii i regularne wizyty u specjalisty.

W Trójmieście na taką pomoc mogą Państwo liczyć w moim gabinecie w Gdańsku. Tutaj prowadzę konsultacje psychologiczne dla młodzieży i osób dorosłych.